انتخاب زبان :  English    فارسی    العربیه
اخبار و اطلاعیه ها یکشنبه 28 اردیبهشت 1399 ساعت 13:41

دوربین مداربسته و فیلم برداری Time-lapse

تصویربرداری Time-lapse شیوه‌ای است که در آن فرکانس ضبط فریم‌ها در یک سکانس، کمتر از فرکانس مشاهده آنها در همان سکانس است.

 
تصویربرداری  Time-lapse شیوه‌ای است که در آن فرکانس ضبط فریم‌ها در یک سکانس، کمتر از فرکانس مشاهده آنها در همان سکانس است. زمانی که نتیجه کار با سرعت عادی پخش می‌شود، به نظر می‌رسد که زمان با سرعت بیشتری می‌گذرد مواردی که بیشتر موضوع تصویربرداری تایم لپس یا زمان‌گریز هستند شامل روند پیشرفت پروژه ها و ساخت و ساز ها ، ساخت غرفه های نمایشگاهی ، زیست شناسی و غیره میباشد .
در حالت عادی فیلم ها با سرعت ۲۴ فریم در ثانیه توسط دوربین ضبط می شوند . زمانی که همان فیلم می خواهد پخش شود، دستگاه پخش فیلم هم با سرعت ۲۴ فریم در ثانیه ، فیلم را پخش می کند. در این حالت شما هیچگونه تغییر سرعت در فیلم مشاهده نمی کنید یعنی نه سرعت فیلم زیاد است و نه کم یعنی فیلم با سرعت معمولی پخش می شود. اما اگر فیلم با سرعت کمتری ضبط شود به طور مثال ۱۰ فریم در ثانیه یا ۱۵ فریم در ثانیه یا اصلا ۱ فریم در یک دقیقه و بعدا با سرعت ۲۴ فریم در ثانیه پخش شود، تایم لپس اتفاق می افتد. یعنی شما حس می کنید که سرعت فیلم زیاد است. در صورتی که سرعت زیاد نیست، در اصل فاصله بین فریم های فیلم زیاد است ولی با سرعت معمولی پخش می شود. به همین دلیل می توانیم ۵ ساعت فیلمبرداری را در ۱۰ ثانیه یا ۲۰ ثانیه ببینیم.

استفاده از این امکان فقط محدود به دوربین های عکاسی و فیلمبرداری نمی شود و از برخی دوربین های مدار بسته هم می توان جهت این نوع تصویر برداری استفاده کرد. به این شیوه که دوربین را تنظیم میکنیم که در زمان بندی مشخصی عکس گرفته و در حافظه ذخیره کند سپس این تصویر به صورت فیلم با سرعت مشخص پخش گردد. البته اگر مدت اجرای پروژه طولانی است و روند تغییرات بسیار آهسته میتوان این امکان را فراهم کرد،عکس ها در زمان هایی که تغییری در پروژه اتفاق می افتاد ذخیره گردد.


 


منبع: اسکیونک  تعداد بازدید : 226 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی:  تصویربرداری Time-lapse دوربین مداربسته اسکیونک


بازگشت

X